MicroEpiQ: microbiota, epigenetics & quails

Back

Zespół projektowy

Projekt MicroEpiQ jest koordynowany przez Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). Natomiast, poszczególne zadania badawcze będą wykonywane przez Naukowczynie i Naukowców z ośrodków badawczych Polski i Czech, specjalizujących się w różnych aspektach badań na zwierzętach. Skład instytucjonalny zespołu projektowego oraz udział w planowanych zadaniach badawczych prezentuje poniższa infografika:

Zespół projektowy

Doświadczenie na przepiórkach zostanie zrealizowane na Wydziale Medycyny Weternaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie. Dzięki wykorzystaniu w badaniach Pawilonu Zakażeń Eksperymentalnych Ptaków, będzie możliwe odchowanie trójpokoleniowej rodziny przepiórek w ścisłym reżimie mikrobiologicznym. Zastosowanie filtrów HEPA oraz stref zróżnicowanego ciśnienia powietrza pozwoli na kontrolę stymulacji mikrobiologicznej nowo wylężonych przepiórek, a zatem - ograniczenie czynnika eksperymentalnego do kontaktu piskląt z dorosłym osobnikiem.

Analiza taksonomiczna metagenomu oraz poziomu metabolitów w krwi i treści pokarmowej przepiórek będzie wykonana przez zespół badawczy afiliowany przy Weterynaryjnym Instytucie Badawczym (VRI) w Brnie (Czechy). Zespół Prof. Rychlika jest nie tylko doświadczony w badaniach nad mikrobiotą ptaków, ale również w wykorzystaniu dorosłego osobnika do stymulacji mikrobioty jelitowej piskląt. W ten sposób, ekspertyza i zespołu mikrobiologicznego będzie stanowiła znaczące wsparcie projektu na pierwszych dwóch etapach realizacji.

Kolejnym filarem projektu MicroEpiQ są zespoły zajmujące się epigenetyką zwierząt, obejmujące grupy badawcze z Politechniki Bydgoskiej (PBS) oraz Instytutu Zootechniki (IZ) w Balicach. W obrębie badań epigenetycznych, zostaną przeprowadzone analizy z zakresu genomiki funkcjonalnej (ekspresja miRNA) oraz sekwencjonowania metylomu. Zespoły badawcze specjalizujące się w epigenetyce molekularnej zostaną wsparte przez eksperta z zakresu analiz bioinformatycznych z IZ w Balicach

Back

MicroEpiQ: microbiota, epigenetics & quails